Υπό την αιγίδα της ΕΟΚ πραγματοποιήθηκε και φέτος το αθλητικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Τρίποντα στα σχολεία", το οποίο έχει σκοπό μέσα από τη σωστή καθοδήγηση να αγαπήσουν οι μικροί μαθητές και μαθήτριες το άθλημα του Μπάσκετ, να αποκτήσουν την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευση, εντός κι εκτός σχολικού περιβάλλοντος, και τη σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα. Την Πέμπτη 6 Απριλίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε' και Στ' τάξεων του σχολείου μας είχαν την ξεχωριστή ευκαιρία να συμμετέχουν στο πρόγραμμα και ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και γεμάτοι χαρά. Ψυχαγωγήθηκαν, εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για το άθλημα και συνειδητοποίησαν την αξία της ομαδικότητας και της αλληλεγγύης οι οποίες είναι απαραίτητες για την προαγωγή της κοινωνικής ζωής και συνείδησης.

3ponta13ponta2