Η προσβασιμότητα για τους μαθητές με κινητικά προβλήματα είναι εφικτή από την κεντρική είσοδο της αυλής του σχολείου. Στη δυτική είσοδο του κτιρίου υπάρχει μεγάλη ράμπα με μεταλική ράβδο στήριξης (κουπαστή) για την εύκολη πρόσβαση στο ισόγειο του κτιρίου. Μικρή μεταλική ράμπα δίνει επίσης πρόσβαση στην αυλή από τον κεντρικό πλακόστρωτο διάδρομο.

Η κίνηση στους βασικούς ισόγειους χώρους είναι απρόσκοπτη . Οι μαθητές με κινητικά προβλήματα μπορούν να μετακινηθούν χωρίς εμπόδια μεταξύ των αιθουσών διδασκαλίας του ισογείου και των τουαλετών , των γραφείων - Διευθυντή και εκπαιδευτικών- του κυλικείου , της Βιβλιοθήκης , του εργαστηρίου Η/Υ , του Τμήματος Ένταξης και της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων.

Τέλος το σχολείο διαθέτει σύγχρονη τουαλέτα ΑΜΕΑ , όπως αυτή προβλέπεται από τους κανονισμούς που διέπουν τις προδιαγραφές κατασκευής των σχολικών κτιρίων.

Η πρόσβαση στον πρώτο όροφο του κτιρίου σε μαθητές με κινητικά προβλήματα δεν είναι δυνατή , αφού δεν έχει προβλεφθεί κατασκευή ανελκυστήρα αλλά ούτε και χώρος για την μελλοντική κατασκευή του.Αυτό , όμως δεν δημιουργεί ουσιαστικό πρόβλημα στην σχολική ζωή των μαθητών με κινητικά προβλήματα αφού υπάρχει ικανός αριθμός αιθουσών διδασκαλίας στο ισογείο του κτιρίου.