Με πολλή χαρά και γεμάτοι νέες εμπειρίες επέστρεψαν οι μαθητές της Β' τάξης από τον 9ο διαγωνισμό Ρομποτικής που διοργανώθηκε για 9η συνεχόμενη χρονιά από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την Cosmote υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Κοζάνη 12/3 & Αθήνα 26/3).

Με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού-προπονητή τους, Οικονομόπουλο Θανάση, οι μαθητές πειραματίστηκαν και εξερεύνησαν την επιστήμη της μηχανικής. Εξερευνώντας αυτές τις δεξιότητες με τρόπο πρακτικό και συμμετοχικό, τα παιδιά αναπτύσσουν εφόδια που τους είναι απαραίτητα σήμερα αλλά και για το μέλλον, όποια επιλογή σταδιοδρομίας κι αν ακολουθήσουν.

Ευχαριστούμε τον Δήμο Εορδαίας για την οικονομική ενίσχυση και τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για τα μπλουζάκια της ομάδας.

robot1robot2

robot3robot4