«Υπάρχουν περισσότεροι θησαυροί στα βιβλία απ’ ό,τι σ’ ολόκληρη τη λεία των πειρατών στη Νήσο των Θησαυρών»

Γουολτ Ντίσνεϋ, 1901-1966,   ιδρυτής της Disney

Πριν λίγο καιρό κάναμε ένα κάλεσμα στους γονείς των μαθητών μας , να ενισχύσουν τη βιβλιοθήκη του σχολείου προσφέροντας βιβλία ( καινούργια ή και μεταχειρισμένα ) για να γεμίσουμε τα ράφια της. Στόχος μας ήταν να διπλασιάσουμε τον αριθμό των τίτλων που υπάρχουν σήμερα. Αρκετοί από εσάς ανταποκρίθηκαν. Κάθε βιβλίο που προσθέτουμε στο ράφι πλουτίζει τους θησαυρούς της βιβλιοθήκης του σχολείου. Κι αυτοί οι θησαυροί πηγαίνουν από παιδί σε παιδί, δεν ξοδεύονται, πολλαπλασιάζονται στο μυαλό και τη φαντασία των μαθητών μας.

Καθέναν από εσάς, από καρδιάς σας ευχαριστούμε για την προσφορά σας στα παιδιά. Ξεχωριστά ευχαριστούμε τον φίλο της βιβλιοθήκης Γεώργιο Κακουλίδη για την πολύ γενναιόδωρη προσφορά του ενώ ο ίδιος δεν είναι γονέας μαθητή του σχολείου.

Κάθε σελίδα, κάθε λέξη που φτιάχνει μια όμορφη εικόνα στο μυαλό των παιδιών που διαβάζουν αυτά τα βιβλία είναι γιατί κάποιοι από εσάς αποφάσισαν να του την κάνουν δώρο.

Τα ράφια της βιβλιοθήκης μας χωρούν ακόμη περισσότερα βιβλία.

Υπεύθυνη βιβλιοθήκης

Φανή Ρότσκα