Τι κάνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων:

Να εισηγείται στους δασκάλους του σχολείου δραστηριότητες για βελτίωση της εμφάνισης και της λειτουργικότητας του σχολικού χώρου, καθώς και της ποιότητας ζωής των παιδιών και των δασκάλων.

Να επιδιώκει την ανάπτυξη των σχέσεων και την τακτική επικοινωνία μεταξύ των μελών του γι’ ανταλλαγή απόψεων και ιδεών για προαγωγή ζητημάτων που αφορούν το σχολείο και για τα οποία ενημερώνει τους δασκάλους.

Να αναλαμβάνει από μόνος του ή σε συνεργασία με τους δασκάλους του σχολείου προγράμματα επιμόρφωσης των μελών του.

Να ακολουθεί τις ενδεδειγμένες διαδικασίες, σε συνεργασία με τους δασκάλους, για αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν το σχολείο.

Να διαθέτει οικονομικούς πόρους τους οποίους χρησιμοποιεί για την υποβοήθηση και προαγωγή του σχολικού έργου και τους οποίους εξασφαλίζει.

Να οργανώνει εκδηλώσεις για σύσφιξη των σχέσεων των μελών μεταξύ τους και με τους δασκάλους, καθώς και εκδηλώσεις με την συγκατάθεση και συνεργασία του σχολείου για ενίσχυση των πολιτιστικών, κοινωνικών, εθνικών και ηθικών δραστηριοτήτων του σχολείου.

Τι δεν κάνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων:

Δεν έχει καμία ανάμειξη στο έργο της λειτουργίας του Σχολείου, όσον αφορά διοικητικά και λειτουργικά θέματα.

Θέτει τα εκπαιδευτικά προβλήματα, αλλά ΔΕΝ κάνει υποδείξεις στο πώς θα λυθούν αυτά.

Δεν έχει οποιαδήποτε πολιτική ή κομματική δραστηριότητα.

Τι ζητάει ο Σύλλογος από Εσάς- Εμάς…

Την ουσιαστική συμμετοχή σας/μας

Ελάχιστο από τον χρόνο σας/μας

Τις ιδέες σας/μας