« Αν έχεις ένα κήπο και μια Βιβλιοθήκη έχεις όλα όσα σου χρειάζονται»

Κικέρωνας

Η υπεύθυνη δασκάλα της βιβλιοθήκης μας κ. Φανή Ρότσκα, ο Διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας, εκφράζουν τις ευχαριστίες τους για την αξιέπαινη πρωτοβουλία των βιβλιοπωλών της πόλης μας, κ. Χρυσόστομο Χρυσοστομίδη «Επί Χάρτου», κ. Κωνσταντίνο Πετρόπουλο «Το Κατώι του βιβλίου» και κ. Δημήτριο Δημητρόπουλο, οι οποίοι προέβησαν στην ενίσχυση της Σχολικής Βιβλιοθήκης μας με 32 τίτλους παιδικών και εφηβικών λογοτεχνικών βιβλίων.

Ακριβώς επειδή πρωταρχικός μας στόχος είναι η προώθηση του βιβλίου ώστε να αποτελέσει βασικό μέσο γνώσης, πυξίδα κριτικής σκέψης και ευχάριστης ψυχαγωγικής εμπειρίας για τους μαθητές μας, μεριμνούμε προκειμένου η βιβλιοθήκη να αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της μαθησιακής διδασκαλίας μέσω του δανεισμού των βιβλίων από τους μαθητές αλλά και των δράσεων φιλαναγνωσίας. Επομένως τέτοιου είδους πράξεις και πρωτοβουλίες οφείλουν να ακούγονται ώστε να υπάρξουν κι άλλοι μιμητές που με την ελάχιστη προσφορά τους θα χαρίσουν μεγάλης αξίας πνευματικούς θησαυρούς στα παιδιά μας, τους πολίτες του μέλλοντος.